Stomatologia zachowawcza

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie endodontyczne wykonywane jest przy głębokich ubytkach próchnicowych sięgających komory miazgi, często również przed planowanym leczeniem protetycznym. Polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem najczęściej gutaperką.

System kanałowy zęba może posiadać dodatkowe kanały i rozwidlenia niewidoczne gołym okiem. Pominięcie ich przy oczyszczaniu może powodować nawrót zapalenia a nawet zapalenie tkanek otaczających ząb. Używając mikroskopu do leczenia kanałowego możemy zminimalizować częstotliwość występowania takich sytuacji. Dzięki zastosowaniu 25 krotnego powiększenia możemy leczyć skomplikowane przypadki kanałów zakrzywionych, zrośniętych, sperforowanych (przedziurawiony), oraz tych z pozostawionymi w kanale złamanymi narzędziami. Doskonała widoczność pola operacyjnego daje możliwość bezpiecznego udrażniania zobliterowanych kanałów na ich pełną długość. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem znacznie zwiększa skuteczność działania lekarza a często ratuje zęby, które nadawałyby się jedynie do usunięcia.

Wypełnienie zęba metodą bezpośrednią (plomba)

Po dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu ubytku próchnicowego, wypełnia się go wysokiej jakości materiałem światłoutwardzalnym Gradia GC, dopasowanym kolorystycznie do pozostałych tkanek zęba, następnie polimeryzuje lampą. W ostatnim etapie wypełnienie jest polerowane do uzyskania wysokiego połysku i gładkości.

Wypełnienie zęba metodą pośrednią - Inlay/Onlay/Overlay

Jest to kosmetyczne wypełnienie korony zęba, które wykonuje się z porcelany lub kompozytu. Stanowi ono alternatywę w stosunku do wypełnień tradycyjnych (plomb), jest bardziej wytrzymałe, odporne na ścieranie i estetyczne. Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych przez lekarza wycisków. Znajduje zastosowanie w odbudowie przede wszystkim dużych ubytków w zębach ,,żywych” i po leczeniu kanałowym.Lepiej odtwarza punkty okluzyjne- guzki, bruzdy (zagłębienia anatomiczne). Jest znacznie trwalsze i bezpieczniejsze dla zęba od zwykłych wypełnień daje możliwość prawidłowego i bardzo precyzyjnego odtworzenia punktów stycznych ,co gwarantuje pacjentom prawidłową fizjologię brodawki dziąsłowej.

lek. dent. Ewa Dębska

Ewa Dębska

lekarz dentysta

Mając na względzie rosnące zapotrzebowanie i zainteresowanie pacjentów kompleksowym leczeniem interesuję się stomatologią biofunkcjonalną, której podstawowym założeniem jest wykonywanie prac rekonstrukcyjnych w jamie ustnej z respektem dla funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Wykonuję kompleksowe rekonstrukcje zwarcia z zastosowaniem materiałów kompozytowych, pełnoceramicznych, implantów oraz protez ruchomych. Zajmuję się również diagnostyką i leczeniem dysfunkcji okluzyjnych, z wykorzystaniem deprogramatora Koisa. Stale poszerzana wiedza daje mi możliwości zaproponowania pacjentowi optymalnego planu leczenia dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb leczniczych.

W swojej pracy wykorzystuję techniki cyfrowe aby zapewnić pacjentowi najwyższy poziom usług. Dzięki Digital Smile Designe - cyfrowemu planowaniu uśmiechu jestem w stanie zwizualizować efekt przyszłej pracy - Twój nowy uśmiech na ekranie komputera. Wszystkie prace rekonstrukcyjne (licówki, korony, mosty, nakłady) wykonuję w laboratorium cyfrowym w technologii CAD/CAM. Do tego celu w gabinecie wykorzystuję skaner wewnątrzustny.

Moja drugą zawodową pasją jest endodoncja mikroskopowa. Wykonuję leczenia kanałowe pod mikroskopem z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu wg. nawyższych standardów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Endodontyczne, którego jestem członkiem.

Jestem absolwentką Collegium Medicum UJ w Krakowie, które ukończyłam w 2009 roku.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Paulina Tulej

Paulina Tulej

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

Ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. W trakcie kształcenia zawodowego byłam nagradzana stypendium naukowym za wysoką średnią ocen jak i pozytywną postawę. Jako wykwalifikowana higienistka w naszym gabinecie zajmuję się:

  • zabiegami higienizacyjnymi i profilaktycznymi tj. skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów
  • gabinetowym wybielaniem zębów
  • profesjonalnym wsparciem lekarza podczas wszelkich procedur

Obecnie w szkole w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle podnoszę wiedzę z zakresu sterylizacji medycznej. Prywatnie czas wolny poświęcam na jazdy rowerowe, pieczenie ciast oraz robótki ręczne.

lek. dent. Michał Lubaś

Michał Lubaś

lekarz dentysta (ostatni rok specjalizacji z Chirurgii Stomatologicznej)

Jestem absolwentem Wydziału Lekarsko- Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W 2018 roku rozpocząłem szkolenie specjalizacyjne z chirurgii stomatologicznej w Poradni Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii w Lublinie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo- Twarzowej. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Katarzyna Janiga

Katarzyna Janiga

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

W 2020 roku ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Centrum Szkolenia Zawodowego w Jaśle. W gabinecie stomatologicznym zajmuję się rejestracją pacjentów, organizacją pracy lekarzy, wykonuję zabiegi profesjonalnej higienizacji zębów tj: skaling, piaskowanie, fluoryzacja oraz wybielanie. Jestem przyjazna i lubię kontakt z ludźmi. Prywatnie jestem mamą oraz posiadaczką małego domowego zoo. Lubię muzykę i spacery. W wolnym czasie zajmuje się pieczeniem ciast.

leczenie_endodontyczne