Chirurgia stomatologiczna

Usunięcie zęba (ekstrakcja zęba)

Najczęściej wykonywana procedura w chirurgii stomatologicznej. Polega na usunięciu zęba nienadającego się do dalszego leczenia. Konieczność ekstrakcji zęba może wynikać z rozległych ubytków próchnicowych, zmian okołowierzchołkowych, stanów zapalanych przyzębia lub wad zgryzu. Ze względów zdrowotnych, taki ząb, należy usunąć najszybciej jak to tylko możliwe.

Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba

Polega na usunięciu zęba niewidocznego w jamie ustnej, a widocznego na zdjęciach radiologicznych. Zabieg ten najczęściej dotyczy „zębów mądrości- ósemek”. Po ekstrakcji zębów zatrzymanych może wystąpić obrzęk okolicznych tkanek, jako oznaka prawidłowego procesu gojenia.

Resekcja korzenia zęba

Zabieg resekcji polega na odcięciu fragmentu wierzchołka korzenia. Przed zabiegiem ząb należy przeleczyć kanałowo. Podczas resekcji jest usuwana część korzenia wraz z otaczającą zmianą oraz jest oczyszczana okoliczna kość.

Nacinanie ropni

Nacinanie ropni jest wykonywane przy zaawansowanym stanie zapalnym toczącym się w jamie ustnej. Polega na nacięciu i ewakuacji treści ropnej. Dzięki tej czynności zmniejsza się obrzęk oraz pacjent czuje mniejsze dolegliwości bólowe.

Plastyka połączenia ustno-zatokowego

Połączenie ustno-zatokowe może wystąpić po usunięciu zębów bocznych w szczęce, których długie korzenie lub zmiany okołowierzchołkowe bezpośrednio sąsiadują z zatoką szczękową. W przypadku wykrycia połączenia ustno-zatokowego należy jak najszybciej szczelnie zaszyć okolicę poekstrakcyjną.

Plastyka wędzidełek: języka lub wargi

Zabieg plastyki (podcięcia) wędzidełka jest często wykonywany ze wskazań logopedycznych lub ortodontycznych. Polega na wycięciu nieprawidłowo wykształconego wędzidełka, dzięki czemu zwiększa się ruchomość języka, warg.

lek. dent. Ewa Dębska

Ewa Dębska

lekarz dentysta

Mając na względzie rosnące zapotrzebowanie i zainteresowanie pacjentów kompleksowym leczeniem interesuję się stomatologią biofunkcjonalną, której podstawowym założeniem jest wykonywanie prac rekonstrukcyjnych w jamie ustnej z respektem dla funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Wykonuję kompleksowe rekonstrukcje zwarcia z zastosowaniem materiałów kompozytowych, pełnoceramicznych, implantów oraz protez ruchomych. Zajmuję się również diagnostyką i leczeniem dysfunkcji okluzyjnych, z wykorzystaniem deprogramatora Koisa. Stale poszerzana wiedza daje mi możliwości zaproponowania pacjentowi optymalnego planu leczenia dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb leczniczych.

W swojej pracy wykorzystuję techniki cyfrowe aby zapewnić pacjentowi najwyższy poziom usług. Dzięki Digital Smile Designe - cyfrowemu planowaniu uśmiechu jestem w stanie zwizualizować efekt przyszłej pracy - Twój nowy uśmiech na ekranie komputera. Wszystkie prace rekonstrukcyjne (licówki, korony, mosty, nakłady) wykonuję w laboratorium cyfrowym w technologii CAD/CAM. Do tego celu w gabinecie wykorzystuję skaner wewnątrzustny.

Moja drugą zawodową pasją jest endodoncja mikroskopowa. Wykonuję leczenia kanałowe pod mikroskopem z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu wg. nawyższych standardów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Endodontyczne, którego jestem członkiem.

Jestem absolwentką Collegium Medicum UJ w Krakowie, które ukończyłam w 2009 roku.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Paulina Tulej

Paulina Tulej

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

Ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. W trakcie kształcenia zawodowego byłam nagradzana stypendium naukowym za wysoką średnią ocen jak i pozytywną postawę. Jako wykwalifikowana higienistka w naszym gabinecie zajmuję się:

  • zabiegami higienizacyjnymi i profilaktycznymi tj. skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów
  • gabinetowym wybielaniem zębów
  • profesjonalnym wsparciem lekarza podczas wszelkich procedur

Obecnie w szkole w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle podnoszę wiedzę z zakresu sterylizacji medycznej. Prywatnie czas wolny poświęcam na jazdy rowerowe, pieczenie ciast oraz robótki ręczne.

lek. dent. Michał Lubaś

Michał Lubaś

lekarz dentysta (ostatni rok specjalizacji z Chirurgii Stomatologicznej)

Jestem absolwentem Wydziału Lekarsko- Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W 2018 roku rozpocząłem szkolenie specjalizacyjne z chirurgii stomatologicznej w Poradni Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii w Lublinie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo- Twarzowej. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Katarzyna Janiga

Katarzyna Janiga

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

W 2020 roku ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Centrum Szkolenia Zawodowego w Jaśle. W gabinecie stomatologicznym zajmuję się rejestracją pacjentów, organizacją pracy lekarzy, wykonuję zabiegi profesjonalnej higienizacji zębów tj: skaling, piaskowanie, fluoryzacja oraz wybielanie. Jestem przyjazna i lubię kontakt z ludźmi. Prywatnie jestem mamą oraz posiadaczką małego domowego zoo. Lubię muzykę i spacery. W wolnym czasie zajmuje się pieczeniem ciast.