Chirurgia stomatologiczna
Usunięcie zęba (ekstrakcja zęba)
Najczęściej wykonywana procedura w chirurgii stomatologicznej. Polega na usunięciu zęba nienadającego się do dalszego leczenia. Konieczność ekstrakcji zęba może wynikać z rozległych ubytków próchnicowych, zmian okołowierzchołkowych, stanów zapalanych przyzębia lub wad zgryzu. Ze względów zdrowotnych, taki ząb, należy usunąć najszybciej jak to tylko możliwe.
Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba
Polega na usunięciu zęba niewidocznego w jamie ustnej, a widocznego na zdjęciach radiologicznych. Zabieg ten najczęściej dotyczy „zębów mądrości- ósemek”. Po ekstrakcji zębów zatrzymanych może wystąpić obrzęk okolicznych tkanek, jako oznaka prawidłowego procesu gojenia.
Resekcja korzenia zęba
Zabieg resekcji polega na odcięciu fragmentu wierzchołka korzenia. Przed zabiegiem ząb należy przeleczyć kanałowo. Podczas resekcji jest usuwana część korzenia wraz z otaczającą zmianą oraz jest oczyszczana okoliczna kość.
Nacinanie ropni
Nacinanie ropni jest wykonywane przy zaawansowanym stanie zapalnym toczącym się w jamie ustnej. Polega na nacięciu i ewakuacji treści ropnej. Dzięki tej czynności zmniejsza się obrzęk oraz pacjent czuje mniejsze dolegliwości bólowe.
Plastyka połączenia ustno-zatokowego
Połączenie ustno-zatokowe może wystąpić po usunięciu zębów bocznych w szczęce, których długie korzenie lub zmiany okołowierzchołkowe bezpośrednio sąsiadują z zatoką szczękową. W przypadku wykrycia połączenia ustno-zatokowego należy jak najszybciej szczelnie zaszyć okolicę poekstrakcyjną.
Plastyka wędzidełek: języka lub wargi
Zabieg plastyki (podcięcia) wędzidełka jest często wykonywany ze wskazań logopedycznych lub ortodontycznych. Polega na wycięciu nieprawidłowo wykształconego wędzidełka, dzięki czemu zwiększa się ruchomość języka, warg.