Stomatologia zachowawcza
• Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie endodontyczne wykonywane jest przy głębokich ubytkach próchnicowych sięgających komory miazgi, często również przed planowanym leczeniem protetycznym. Polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem najczęściej gutaperką.
System kanałowy zęba może posiadać dodatkowe kanały i rozwidlenia niewidoczne gołym okiem. Pominięcie ich przy oczyszczaniu może powodować nawrót zapalenia a nawet zapalenie tkanek otaczających ząb. Używając mikroskopu do leczenia kanałowego możemy zminimalizować częstotliwość występowania takich sytuacji. Dzięki zastosowaniu 25 krotnego powiększenia możemy leczyć skomplikowane przypadki kanałów zakrzywionych, zrośniętych, sperforowanych (przedziurawiony), oraz tych z pozostawionymi w kanale złamanymi narzędziami. Doskonała widoczność pola operacyjnego daje możliwość bezpiecznego udrażniania zobliterowanych kanałów na ich pełną długość. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem znacznie zwiększa skuteczność działania lekarza a często ratuje zęby, które nadawałyby się jedynie do usunięcia.
• Wypełnienie zęba metodą bezpośrednią (plomba)
Po dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu ubytku próchnicowego, wypełnia się go wysokiej jakości materiałem światłoutwardzalnym Gradia GC, dopasowanym kolorystycznie do pozostałych tkanek zęba, następnie polimeryzuje lampą. W ostatnim etapie wypełnienie jest polerowane do uzyskania wysokiego połysku i gładkości.
• Wypełnienie zęba metodą pośrednią - Inlay/Onlay/Overlay
Jest to kosmetyczne wypełnienie korony zęba, które wykonuje się z porcelany lub kompozytu. Stanowi ono alternatywę w stosunku do wypełnień tradycyjnych (plomb), jest bardziej wytrzymałe, odporne na ścieranie i estetyczne. Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych przez lekarza wycisków. Znajduje zastosowanie w odbudowie przede wszystkim dużych ubytków w zębach ,,żywych” i po leczeniu kanałowym.Lepiej odtwarza punkty okluzyjne- guzki, bruzdy (zagłębienia anatomiczne). Jest znacznie trwalsze i bezpieczniejsze dla zęba od zwykłych wypełnień daje możliwość prawidłowego i bardzo precyzyjnego odtworzenia punktów stycznych ,co gwarantuje pacjentom prawidłową fizjologię brodawki dziąsłowej.