Stomatologia estetyczna / Protetyka
• Licówki
Licówki porcelanowe czyli cienkie płatki ceramiki nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Stosowane w celu poprawy estetyki lub też ustawienia zębów głównie przednich. Wystarczy średnio od 0.5 do 0.75 mm ceramicznej płytki, aby ząb nabrał idealnego kształtu i oczekiwanego koloru. Porcelana jest niezwykle wytrzymałym, półprzezroczystym materiałem, który barwą, stopniem przezierności, połyskiem i sposobem odbijania światła idealnie naśladuje naturalne szkliwo zębów. Licówki są całkowicie odporne na ubytki próchnicowe i silne przebarwienia. Dzięki nim nowy uśmiech pozostaje niezmiennie biały przez wiele lat.
• Korony
Korony protetyczne, są to uzupełnienia na trwałe zacementowane w jamie ustnej pacjenta i nie mogą być zdejmowane bez pomocy lekarza. Stosowane są w przypadku rozlegle zniszczonej korony zęba, kiedy nie ma już możliwości odbudowy za pomocą wypełnień bezpośrednich lub pośrednich. Korony mogą być wykonane ze stopu metalu, na który napalona jest warstwa porcelany, lub też bez warstwy metalu tzn. pełnoceramiczne - te charakteryzują się najwyższą estetyką, najczęściej stosowane są w odcinkach przednich uzębienia.
W pierwszym etapie wykonania ząb zostaje oszlifowany - zmniejszony w każdym wymiarze o grubość przyszłej korony, na tej samej wizycie lekarz pobiera wyciski a pacjent zostaje zaopatrzony koroną tymczasową.
Kolejna wizyta to kontrola gotowej korony, oraz trwałe zacementowanie jej w jamie ustnej pacjenta.
• Mosty konwencjonalne
Mosty to trwałe uzupełnienia protetyczne, wykonywane w celu uzupełnienia tzn. braków międzyzębowych . Podobnie jak w przypadku koron mogą być metalowo-ceramiczne lub pełnoceramiczne. Wykonanie mostu wymaga oszlifowania co najmniej dwóch zębów okalających lukę, tworzy się w ten sposób filary, na których będzie zawieszone przęsło mostu.
Po zakwalifikowaniu braku zębowego do wykonania mostu, lekarz szlifuje filary pobiera wyciski, i wykonuje odbudowę tymczasową.
Kolejna wizyta to kontrola mostu, ewentualna korekta, następnie zacementowanie pracy . Trwałość takiego mostu ocenia się na 10-15 lat.
• Mosty adhezyjne
Zwane są również mostami niekonwencjonalnym. Są to stałe konstrukcje przyklejanie do sąsiednich zębów materiałami kompozytowymi (adhezyjnymi) . Wymagają one tylko nieznacznego oszlifowania zębów okalających lukę . Zatem jest to postępowanie znacznie mniej inwazyjne niż w przypadku mostów konwencjonalnych.
Stosowane są głównie do odbudowywania pojedynczych braków międzyzębowych w strefie estetycznej, kiedy istnieją przeciwwskazania do wykonania pełnego szlifowania filarów ( np. młody wiek pacjenta). Mogą być wykonywane z kompozytu lub porcelany, bezpośrednio w gabinecie lub też w laboratorium techniki dentystycznej.
Mosty te mimo wielu zalet są jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe niż mosty konwencjonalne mogą się odkleić jeżeli występują u pacjenta kiepskie warunki kliniczne ( np.przeciążenia zgryzowe) . W przypadku złej higieny jamy ustnej może pojawić się próchnica w miejscach bezpośrednio przylegających do mostu adhezyjnego.
• Wkłady Koronowo-korzeniowe
Stosowane są przy rozległym lub całkowitym zniszczeniu korony zęba . Wkłady składają się z części korzeniowej umieszczanej w kanale korzeniowym zęba oraz części koronowej, na której umieszczona będzie korona. Mogą być wykonane m. in. z włókna szklanego lub ze stopu metalu.
Przy zastosowaniu wkładów z włókna szklanego zacementowanie i odbudowa zrębu korony odbywają się na jednej wizycie. W przypadku wkładów ze stopów metali,postępowanie jest dwuetapowe. Na pierwszej wizycie następuje opracowanie kanału oraz pobranie wycisku, kolejna wizyta to zacementowanie przygotowanego uprzednio w laboratorium wkładu.