Stomatologia estetyczna / Protetyka

Licówki

Licówki porcelanowe czyli cienkie płatki ceramiki nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Stosowane w celu poprawy estetyki lub też ustawienia zębów głównie przednich. Wystarczy średnio od 0.5 do 0.75 mm ceramicznej płytki, aby ząb nabrał idealnego kształtu i oczekiwanego koloru. Porcelana jest niezwykle wytrzymałym, półprzezroczystym materiałem, który barwą, stopniem przezierności, połyskiem i sposobem odbijania światła idealnie naśladuje naturalne szkliwo zębów. Licówki są całkowicie odporne na ubytki próchnicowe i silne przebarwienia. Dzięki nim nowy uśmiech pozostaje niezmiennie biały przez wiele lat.

Korony

Korony protetyczne, są to uzupełnienia na trwałe zacementowane w jamie ustnej pacjenta i nie mogą być zdejmowane bez pomocy lekarza. Stosowane są w przypadku rozlegle zniszczonej korony zęba, kiedy nie ma już możliwości odbudowy za pomocą wypełnień bezpośrednich lub pośrednich. Korony mogą być wykonane ze stopu metalu, na który napalona jest warstwa porcelany, lub też bez warstwy metalu tzn. pełnoceramiczne - te charakteryzują się najwyższą estetyką, najczęściej stosowane są w odcinkach przednich uzębienia.

W pierwszym etapie wykonania ząb zostaje oszlifowany - zmniejszony w każdym wymiarze o grubość przyszłej korony, na tej samej wizycie lekarz pobiera wyciski a pacjent zostaje zaopatrzony koroną tymczasową.

Kolejna wizyta to kontrola gotowej korony, oraz trwałe zacementowanie jej w jamie ustnej pacjenta.

Mosty konwencjonalne

Mosty to trwałe uzupełnienia protetyczne, wykonywane w celu uzupełnienia tzn. braków międzyzębowych . Podobnie jak w przypadku koron mogą być metalowo-ceramiczne lub pełnoceramiczne. Wykonanie mostu wymaga oszlifowania co najmniej dwóch zębów okalających lukę, tworzy się w ten sposób filary, na których będzie zawieszone przęsło mostu.

Po zakwalifikowaniu braku zębowego do wykonania mostu, lekarz szlifuje filary pobiera wyciski, i wykonuje odbudowę tymczasową.

Kolejna wizyta to kontrola mostu, ewentualna korekta, następnie zacementowanie pracy . Trwałość takiego mostu ocenia się na 10-15 lat.

Mosty adhezyjne

Zwane są również mostami niekonwencjonalnym. Są to stałe konstrukcje przyklejanie do sąsiednich zębów materiałami kompozytowymi (adhezyjnymi) . Wymagają one tylko nieznacznego oszlifowania zębów okalających lukę . Zatem jest to postępowanie znacznie mniej inwazyjne niż w przypadku mostów konwencjonalnych.

Stosowane są głównie do odbudowywania pojedynczych braków międzyzębowych w strefie estetycznej, kiedy istnieją przeciwwskazania do wykonania pełnego szlifowania filarów ( np. młody wiek pacjenta). Mogą być wykonywane z kompozytu lub porcelany, bezpośrednio w gabinecie lub też w laboratorium techniki dentystycznej.

Mosty te mimo wielu zalet są jednak zdecydowanie mniej wytrzymałe niż mosty konwencjonalne mogą się odkleić jeżeli występują u pacjenta kiepskie warunki kliniczne ( np.przeciążenia zgryzowe) . W przypadku złej higieny jamy ustnej może pojawić się próchnica w miejscach bezpośrednio przylegających do mostu adhezyjnego.

Wkłady Koronowo-korzeniowe

Stosowane są przy rozległym lub całkowitym zniszczeniu korony zęba . Wkłady składają się z części korzeniowej umieszczanej w kanale korzeniowym zęba oraz części koronowej, na której umieszczona będzie korona. Mogą być wykonane m. in. z włókna szklanego lub ze stopu metalu.

Przy zastosowaniu wkładów z włókna szklanego zacementowanie i odbudowa zrębu korony odbywają się na jednej wizycie. W przypadku wkładów ze stopów metali,postępowanie jest dwuetapowe. Na pierwszej wizycie następuje opracowanie kanału oraz pobranie wycisku, kolejna wizyta to zacementowanie przygotowanego uprzednio w laboratorium wkładu.

lek. dent. Ewa Dębska

Ewa Dębska

lekarz dentysta

Interesuję się stomatologią biofunkcjonalną, której podstawowym założeniem jest wykonywanie prac rekonstrukcyjnych w jamie ustnej z respektem dla funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Wykonuję kompleksowe rekonstrukcje zwarcia z zastosowaniem materiałów kompozytowych, pełnoceramicznych, implantów oraz protez ruchomych. Zajmuję się również diagnostyką i leczeniem dysfunkcji okluzyjnych, oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Stale poszerzana wiedza zdobywana na licznych kursach w kraju i za granicą daje mi możliwości zaproponowania pacjentowi spersonalizowanego planu leczenia dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb .

W swojej pracy wykorzystuję skaner wewnątrzustny i techniki cyfrowe aby zapewnić pacjentowi najwyższy poziom usług. Wszystkie prace rekonstrukcyjne (licówki, korony, mosty, nakłady) wykonuję w laboratorium cyfrowym w technologii CAD/CAM.

Aktualnie jestem w trakcie 2,5 rocznego cyklu szkoleniowego Curriculum Ortodoncji ,w naszym gabinecie prowadzę leczenia ortodontyczne pacjentów z zastosowaniem aparatów samoligaturujących oraz nakładek invisilign.

Jestem absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który ukończyłam w 2009 roku.

W wolnym czasie uwielbiam aktywnie spędzać czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Paulina Tulej

Paulina Tulej

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

Ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. W trakcie kształcenia zawodowego byłam nagradzana stypendium naukowym za wysoką średnią ocen jak i pozytywną postawę. Jako wykwalifikowana higienistka w naszym gabinecie zajmuję się:

  • zabiegami higienizacyjnymi i profilaktycznymi tj. skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów
  • gabinetowym wybielaniem zębów
  • profesjonalnym wsparciem lekarza podczas wszelkich procedur

Obecnie w szkole w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle podnoszę wiedzę z zakresu sterylizacji medycznej. Prywatnie czas wolny poświęcam na jazdy rowerowe, pieczenie ciast oraz robótki ręczne.

lek. dent. Michał Lubaś

Michał Lubaś

lek.dent-specjalista chirurgii stomatologicznej

Jestem absolwentem Wydziału Lekarsko- Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W 2018 roku rozpocząłem szkolenie specjalizacyjne z chirurgii stomatologicznej w Poradni Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii w Lublinie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo- Twarzowej. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Katarzyna Janiga

Katarzyna Janiga

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

W 2020 roku ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Centrum Szkolenia Zawodowego w Jaśle. W gabinecie stomatologicznym zajmuję się rejestracją pacjentów, organizacją pracy lekarzy, wykonuję zabiegi profesjonalnej higienizacji zębów tj: skaling, piaskowanie, fluoryzacja oraz wybielanie. Jestem przyjazna i lubię kontakt z ludźmi. Prywatnie jestem mamą oraz posiadaczką małego domowego zoo. Lubię muzykę i spacery. W wolnym czasie zajmuje się pieczeniem ciast.

Specjalista chirugii stomatologicznej - Leśniak Anna

Anna Leśniak

lekarz dentysta specjalista chirurgii stomatologicznej

Ukończyłam Uniwersytet Medyczny w Lublinie w 2014r. W roku 2021 uzyskałam tytuł specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej. Należę do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo - Twarzowej. Swoje kwalifikacje podnoszę uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. W swojej pracy cenię uśmiech i wdzięczność pacjentów. Lubię aktywnie spędzać czas wolny.

lek. dent. Ewa Dębska

Marzena Lorenc

lekarz dentysta

Ukończyłam Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Praca jest moją pasja, w gabinecie zajmuję się leczeniem kanałowy pod mikroskopem jak również leczeniem zachowawczym i protetycznym. Umiejętności zawodowe poszerzam uczestnicząc w licznych kursach. W chwilach wolnych od pracy lubię podróże oraz aktywne spędzanie czasu.

lek. dent. Ewa Dębska

Natalia Pyjko

asystentka stomatologiczna

Jestem uczennicą Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle na kierunku higienistka stomatologiczna. W trakcie kształcenia zawodowego zostałam nagrodzona stypendium naukowym za wysoką średnią ocen. Praca w gabinecie daje mi satysfakcję oraz możliwość rozwoju w różnych dziedzinach stomatologii. Lubię gotować i aktywnie spędzac czas wolny. Interesuję się sportem i motoryzacją.

korony_mosty_wklady