Leczenie dysfunkcji okluzyjnych

Mianem okluzji określa się sposób kontaktowania zębów przeciwstawnych; gdy te kontakty stają się z różnych przyczyn nieprawidłowe mówimy wówczas o dysfunkcji okluzyjnej bądź też o chorobie okluzyjnej.

Przyczyną dysfunkcji okluzyjnej mogą być problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, braki zębowe, wady zgryzu, nieprawidłowo wykonane wypełnienia zębów lub uzupełnienia protetyczne.

Głównymi objawami dysfunkcji są nadmiernie starte powierzchnie zębów. To one powinny być sygnałem do zgłoszenia się na wizytę do stomatologa. Bardziej zaawansowane postacie dysfunkcji często współistnieją z:

 • trzaskami stawów,
 • szczękościskiem,
 • bólami głowy,
 • zmęczeniem mięśni twarzy i szyi,
 • nadwrażliwością i bólami zębów,
 • zaciskaniem i zgrzytaniem zębami,
 • powstawaniem recesji dziąsłowych,
 • rotacjami zębów i zmianami ich ustawienia.

Takie zmiany są mniej lub bardziej rozłożone w czasie dlatego warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy.

Leczenie

Po zidentyfikowaniu przyczyny dysfunkcji, przy użyciu deprogramatora mięśniowego (Koisa) ustalamy najdogodniejszą dla stawu skroniowo-żuchwowego pozycję żuchwy. Po zarejestrowaniu w ustach pacjenta tej optymalnej relacji żuchwy do szczęki, zwanej relacją centralną, przenosimy ją na modele osadzone w artykulatorze- urządzeniu naśladującym ruchy żuchwy. Taka wizualizacja relacji żuchwy do szczęki stanowi dla nas punkt wyjścia do dalszego planowania. Samo leczenie jak i diagnoza często zajmuje kilka wizyt ale dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko powikłań w przyszłości.

Podstawowym założeniem leczenia choroby okluzyjnej jest poprawa kontaktów pomiędzy zębami luku górnego i dolnego tak aby były one jednoczesne i równomiernie nasilone. Leczenie takie wykonujemy poprzez tzn. ekwilibrację redukcyjną tj. selektywne szlifowanie odpowiednich powierzchni zębów bądź też addycyjną tj. leczenie odtwórcze z wykorzystaniem materiałów kompozytowych i/lub ceramicznych.

lek. dent. Ewa Dębska

Ewa Dębska

lekarz dentysta

Mając na względzie rosnące zapotrzebowanie i zainteresowanie pacjentów kompleksowym leczeniem interesuję się stomatologią biofunkcjonalną, której podstawowym założeniem jest wykonywanie prac rekonstrukcyjnych w jamie ustnej z respektem dla funkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Wykonuję kompleksowe rekonstrukcje zwarcia z zastosowaniem materiałów kompozytowych, pełnoceramicznych, implantów oraz protez ruchomych. Zajmuję się również diagnostyką i leczeniem dysfunkcji okluzyjnych, z wykorzystaniem deprogramatora Koisa. Stale poszerzana wiedza daje mi możliwości zaproponowania pacjentowi optymalnego planu leczenia dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb leczniczych.

W swojej pracy wykorzystuję techniki cyfrowe aby zapewnić pacjentowi najwyższy poziom usług. Dzięki Digital Smile Designe - cyfrowemu planowaniu uśmiechu jestem w stanie zwizualizować efekt przyszłej pracy - Twój nowy uśmiech na ekranie komputera. Wszystkie prace rekonstrukcyjne (licówki, korony, mosty, nakłady) wykonuję w laboratorium cyfrowym w technologii CAD/CAM. Do tego celu w gabinecie wykorzystuję skaner wewnątrzustny.

Moja drugą zawodową pasją jest endodoncja mikroskopowa. Wykonuję leczenia kanałowe pod mikroskopem z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu wg. nawyższych standardów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Endodontyczne, którego jestem członkiem.

Jestem absolwentką Collegium Medicum UJ w Krakowie, które ukończyłam w 2009 roku.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Paulina Tulej

Paulina Tulej

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

Ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. W trakcie kształcenia zawodowego byłam nagradzana stypendium naukowym za wysoką średnią ocen jak i pozytywną postawę. Jako wykwalifikowana higienistka w naszym gabinecie zajmuję się:

 • zabiegami higienizacyjnymi i profilaktycznymi tj. skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów
 • gabinetowym wybielaniem zębów
 • profesjonalnym wsparciem lekarza podczas wszelkich procedur

Obecnie w szkole w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle podnoszę wiedzę z zakresu sterylizacji medycznej. Prywatnie czas wolny poświęcam na jazdy rowerowe, pieczenie ciast oraz robótki ręczne.

lek. dent. Michał Lubaś

Michał Lubaś

lekarz dentysta (ostatni rok specjalizacji z Chirurgii Stomatologicznej)

Jestem absolwentem Wydziału Lekarsko- Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W 2018 roku rozpocząłem szkolenie specjalizacyjne z chirurgii stomatologicznej w Poradni Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii w Lublinie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo- Twarzowej. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Dyplomowana higienistka stomatologiczna - Katarzyna Janiga

Katarzyna Janiga

Dyplomowana higienistka stomatologiczna

W 2020 roku ukończyłam kierunek higienistka stomatologiczna w Centrum Szkolenia Zawodowego w Jaśle. W gabinecie stomatologicznym zajmuję się rejestracją pacjentów, organizacją pracy lekarzy, wykonuję zabiegi profesjonalnej higienizacji zębów tj: skaling, piaskowanie, fluoryzacja oraz wybielanie. Jestem przyjazna i lubię kontakt z ludźmi. Prywatnie jestem mamą oraz posiadaczką małego domowego zoo. Lubię muzykę i spacery. W wolnym czasie zajmuje się pieczeniem ciast.